مزرعه فارسی لبنان بازیکن مسابقه استان فارس

مزرعه: فارسی لبنان بازیکن مسابقه استان فارس درخشش بیلیارد باز فارسی مسابقات بین المللی لبنان محمد علی پردل

گت بلاگز بین‌الملل رجوع مخالفان همه‌پرسی ترکیه به دادگاه اروپا

حزب مخالف دولت رجب طیب اردوغان اعلام کرد به خاطر عوض کردن قوانین رأی‌گیری در آخرین لحظات همه‌پرسی اخیر در این کشور به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت می‌کند.

رجوع مخالفان همه‌پرسی ترکیه به دادگاه اروپا

به گزارش گروه بین الملل گروه تحریریه سایت جوانبه نقل از پرس تی وی، سلین سایک بوک، سخنگوی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، چهارشنبه اعلام کرد: «تصمیم گرفته ایم به دادگاه حقوق بشر اروپا رجوع کنیم.»
این حزب پیشتر از تصمیم شورای عالی انتخابات مبنی بر معتبر شمردن آرای بدون مهر که در آخرین لحظات به صندوق انداخته شده است بود، انتقاد و اعلام کرده بود این تصمیم راه را جهت تقلب هموار کرده است.

عبارات مهم : ترکیه

تصمیم حزب جمهوری خواه خلق جهت رجوع به دادگاه اروپا در حالی اتخاذ شد که دیوان عدالت اداری ترکیه روز سه شنبه با درخواست این حزب جهت ابطال نتیجه همه پرسی اصلاح قانون اساسی مخالفت کرده بود.
مخالفت با دادخواست حزب جمهوری خواه خلق با چهار رأی موافق اعضای دیوان عدالت اداری در برابر یک رأی مخالف، به تصویب رسید. این نهاد قضایی با اشاره به اینکه تصمیم شورای عالی انتخابات ترکیه در خصوص تأیید نتیجه های انتخابات، «فرایندی اداری نیست»، این شکایت را در دایره صلاحیت پیگیری خود ندانست.
وزیر دادگستری ترکیه، شنبه گفته بود تصمیم شورای عالی انتخابات را نمی توان با شکایت در دادگاه قانون اساسی یا دیوان عدالت اداری زیر پرسش برد.
در همه پرسی اخیر ترکیه حدود 51/41 درصد از رأی دهندگان، به عوض کردن نظام این کشور از پارلمانی به ریاست جمهوری رأی موافق دادند. حدود 48/59 درصد از مردم ترکیه نیز با این اصلاحات مخالف بودند.
ساختار تازه قرار است از نوامبر سال 2019 به اجرا درآید. به موجب این تغییرات، دفتر و منصب نخست وزیر ترکیه برچیده خواهد شد و قدرت اجرایی مدیر جمهور در زمینه عزل و راه اندازی وزیران دولت و مقام های ارشد کشور زیاد کردن خواهد یافت.
دورۀ ریاست جمهوری در قانون اساسی تازه پنج ساله است و مدیر جمهور می تواند حداکثر دو دوره در این سمت به فعالیت خود ادامه دهد.
این تغییرات شرایط را جهت ابقای اردوغان در منصب ریاست جمهوری تا سال 2029 مهیا کرده است.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ترکیه | دادگاه | انتخابات | قانون اساسی | ریاست جمهوری | دیوان عدالت اداری | بین الملل | ترکیه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog