مزرعه فارسی لبنان بازیکن مسابقه استان فارس

مزرعه: فارسی لبنان بازیکن مسابقه استان فارس درخشش بیلیارد باز فارسی مسابقات بین المللی لبنان محمد علی پردل

گت بلاگز اقتصادی شفافیت بنگاه ها لازمه رشد اقتصادی و مبارزه با فساد ، ضرورت زیاد کردن سهم بازار سرمایه از تامین مالی

کارشناس بورس گفت:فساد، عامل کند بودن رشد اقتصادی محسوب می شود و یکی از عوامل مهم ایجاد فساد، عدم شفافیت شرکت ها هست.

شفافیت بنگاه ها لازمه رشد اقتصادی و مبارزه با فساد ، ضرورت زیاد کردن سهم بازار سرمایه از تامین مالی

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، بهروز خدارحمی کارشناس بورس در برنامه تیتر امشب در خصوص چشم انداز بازار سرمایه اظهار داشت: آنچه که در بازار سرمایه به بعنوان شوک تجربه می کنیم، زیاد دوام ندارد.

وی گفت:کاهش تورم از دستاوردهای دولت بوده ولی از این به بعد باید با برنامه های مشخص و اعمال جدی سیاست های بازار، از رکود بیرون برویم و به رونق تولید برسیم .

عبارات مهم : بازار

خدارحمی تصریح کرد: آخرین قیمت تورم 7 در صد اعلام شده است است در صورتی که قیمت بهره بانکی بیش از 20 درصد است.
وی با بیان اینکه اختلاف های مالی باعث بحران بانکی و لطمه به بخش صنعت و تولید شده است هست، افزود: تا کنون شاهد قیمت بهره واحد بودیم ولی امروز باید این سیستم متفاوت شود.
این کارشناس بورس با تاکید بر اینکه سود بانکی باید متغییر باشد، افزود: سال هاست به سیستم جامع مالیاتی فکر می کنیم ولی شهامت اجرا نداریم.
وی گفت: باید مالیات بخش معاملات سوداگرانه را زیاد کردن داد تا بازار سرمایه به بخش تولید و صنعت اقبال نشان دهد ولی متاسفانه بیشترین مالیات را بخش براق بازار سرمایه پرداخت می کند.
خدارحمی با اشاره به اینکه رونق بازار مسکن به رونق اقتصادی منجر می شود، افزود: امروز 2 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه داریم که در دوره های مالی گذشته ساخته شده است هست.
وی گفت: به نظر می رسد باید در فرهنگ مردم تغییری ایجاد کرد. هنگامی که که بانک بیش از 20 درصد سود پرداخت می کند و هیچ گونه ریسکی جهت سرمایه گذار ندارد تمام پول های راکد جایگزین تولید به بانک سرازیر می شود و بانک جایگزین حمایت از تولید با پرداخت سود کم به سمت سوداگری می رود که دولت نظارت چندانی بر آن ندارد.
خدارحمی افزود: بخش مالی کشور باید تحت اختیار سیاست گذاری پولی باشد و تا زمانی که جلوی رشد موسسات اعتباری گرفته نشود سیستم پولی کشور و تولید در رکود باقی می ماند.
این کارشناس بورس در خصوص براق سازی بنگاه های اقتصادی کشور اظهار داشت: تابه امروز براق سازی به طور کامل اجرایی نشده است و متاسفانه براق نبودن در بسیاری از شرکت ها منفعت اقتصادی دارد.
وی تصریح کرد: در شرایط فعلی از کل تامین مالی کشور تنها 10 درصد از طریق بورس انجام می شود و این سهم باید زیاد کردن یابد.
بر اساس این گزارش شمس الدینی دیگر کارشناس بورس در ادامه برنامه اظهار داشت: بازار سرمایه عامل تعیین کننده ای در قیمت سود بانکی و بازار بورس است.
وی افزود: بازار سرمایه از چند عامل تاثیر گذار تشکیل شده است است که یک آیتم آن قیمت سود سرمایه هست.
شمس الدینی ادامه داد: قیمت بهره بحثی جدی است و طی 45 سال گذشته جهت نخستین بار تورم تک رقمی داشتیم ولی منابع بانکی ما در قیمت بهره حبس شدند.
این کارشناس بورس تصریح کرد:ایران ماشین قبلا میلیاردها تومان بهره با قیمت 28 درصد می داد ولی در حال حاضر این قیمت بهره به 23 درصد کم کردن پیدا کرده است که در هزینه های این صنعت تاثیر زیادی دارد. کم کردن هزینه های مالی شرکت بزرگی مثل کشور عزیزمان ایران ماشین نقش بزرگی در اقتصاد کشور دارد.
شمس الدینی گفت : قیمت مسکن در بورس بسیار موثر است و نخستین تاثیر آن این است که هنگامی که ثبات اقتصادی نباشد نمی توانیم رشد اقتصادی داشته باشیم.
وی با اشاره با اینکه زیاد رشد اقتصادی پارسال به علت زیاد کردن قیمت نفت بوده هست، ادامه داد: امروز دولت با درآمد حاصل از فوش نفت وقت یافته علاوه بر پرداخت یارانه ها و تامین مخارج روزانه اش، در پروژه های عمرانی هم سرمایه گذاری کند.
این کارشناس بورس افزود:اکنون پیامد سالهای تورمی خود را نشان می دهد لیکن در سالهای تورمی سرمایه گذاری شده است است و رقم حبس پول بویژه در بخش مسکن اکنون خود را نشان می دهد.
وی تاکید کرد:دولت اکنون تنها با پرداخت قروض و دیون خود به بخش بانکی می تواند تورم را در بخش بانکی و مسکن جبران کند.
اکنون این روند رو به اصلاح می رود و می توان به آینده اقتصاد کشور امیدوار بود.
شمس الدین اظهار داشت:فساد عامل کند بودن رشد اقتصادی است و یکی از عوامل مهم ایجاد فساد، عدم شفافیت شرکت ها است.

وی تاکید کرد: اگر ابزار های مالی بازار سرمایه تقویت شود و شرکت ها داخل بورس بیایند ، نظارت مردمی بر فعالیت آنها صورت می گیرد و شفافیت ها زیاد می شود.

واژه های کلیدی: بازار | اقتصادی | سود بانکی | سرمایه گذار | رونق اقتصادی | سرمایه گذاری | پرداخت یارانه | بازار سرمایه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog